Środa 5 grudnia 2018
0 0

Dobry klimat

Trudno być obojętnym wobec zmian klimatu, bo dotykają one każdego z nas, a ich negatywne skutki są coraz wyraźniejsze. Ze zdziwieniem patrzymy na zjawiska przyrodnicze, które wcześniej pojawiały się bardzo rzadko, a dzisiaj zaczynają być codziennością – susze, trąby powietrzne, huragany, nagłe ulewne deszcze czy zanikanie przejściowych pór roku.

Te zmiany dotykają także miast, a warto przypomnieć, że obecnie w polskich miastach mieszka ok. 23,3 miliona osób, czyli ponad 61 proc. ogółu ludności kraju. Zmiany klimatu mają wpływ na większość elementów funkcjonowania miasta, a w efekcie przynoszą wymierne straty. Dla przykładu – w latach 2001–2011 zjawiska ekstremalne (szczególnie powodzie i podtopienia) wyrządziły szkody na ponad 56 mld zł.

Świadomość tego problemu sprawiła, że przyjąłem zaproszenie do udziału w Szczycie Miejskim „Miasta dla klimatu”. Szczyt jest jednym z kluczowych wydarzeń 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, nazywanej w skrócie COP24. Jest to najważniejsze światowe forum, poświęcone globalnej polityce klimatycznej, odbywające się w tym roku w Katowicach. Uczestniczy w nim ponad 20 tysięcy osób z blisko dwustu krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i biznesu.

Ważnym elementem naszego, miejskiego, szczytu było podpisanie deklaracji o przystąpieniu do platformy internetowej, działającej na rzecz klimatu NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action), w której funkcjonuje już ponad 9 tys. miast, 125 regionów, prawie 2,5 tys. partnerów biznesowych, ponad 350 instytucji finansowych i przeszło sto organizacji pozarządowych z całego świata. Zadaniem platformy jest przede wszystkim rejestracja działań na rzecz klimatu, planowanych i realizowanych przez jej członków. To olbrzymia baza danych i propozycja sprawdzonych rozwiązań.

Z racji miejsca spotkania dokument nosi nazwę „Deklaracja Katowicka” i podpisało go 23 przedstawicieli polskich miast. Jako prezydent Olsztyna również złożyłem podpis na tym dokumencie, albowiem nie mam żadnych wątpliwości, że przyszłość naszych miast zależy w największym stopniu od naszej świadomości i determinacji w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatu.

Mówiąc krótko, żeby rozwój Olsztyna był procesem ciągłym i dynamicznym, potrzebujemy dobrego klimatu – i to w każdym znaczeniu tego słowa.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup