Środa 10 października 2018
1 0

Pozytywne emocje

To było bardzo interesujące spotkanie. Miało nieco intrygujący tytuł: „Tajemnice średniowiecza – DNA Olsztyna", ale kto był, chyba nie żałuje. Odbyło się w Tartaku Raphaelsohnów, do którego na razie dojście jest utrudnione z uwagi na rewitalizację terenu wokół niego oraz modernizację dawnej zajezdni trolejbusowej, jednak warto było się potrudzić. Zresztą, zakres prac i ich zaawansowanie przy tej ukrytej nieco inwestycji cieszą oko, dając gwarancję, że miastu niedługo przybędzie kolejna piękna przestrzeń publiczna.

Spirytus movens wspomnianego spotkania był Grzegorz Dżus – olsztyński architekt, twórca wielu znakomitych rozwiązań urbanistycznych, w tym autor projektu zagospodarowania nabrzeża jeziora Ukiel w części obejmującej plażę miejską.

Projekt z pracowni pana Grzegorza wygrał też konkurs na koncepcję uczytelnienia staromiejskich fortyfikacji w rejonie Bramy Górnej (Wysokiej) wraz z zagospodarowaniem terenu po dawnej fosie – i stąd powód dzisiejszego spotkania. Pan Grzegorz i jego współpracownicy bardzo rzetelnie podeszli do pracy, pozbierali ze wszystkich możliwych źródeł ikonografię, mapy i opracowania, przetworzyli je komputerowo, w tym w technice 3D. Gdy nałożyli poszczególne warstwy na siebie, uznali, że efekty tej pracy są na tyle ciekawe, że warto upublicznić je i skonfrontować z wiedzą osób zajmujących się architekturą i ochroną dziedzictwa. A tych osób – miłośników starego i nowego Olsztyna, przyszło całkiem sporo.

Propozycje pracowni architektonicznej są bardzo interesujące, projekt zapowiada się efektownie, a po jego zakończeniu zobaczymy Olsztyn, jakiego nie znamy. Teren po dawnej fosie zostanie obniżony o siedem metrów, co powinno odsłonić pozostałości starych murów miejskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie też można ulokować pod ziemią parkingi, przykryte zielonym dachem. Precyzyjne zlokalizowanie murów ułatwi nam zagospodarowanie terenu i wyeksponowanie rozwiązań naziemnych, w których znajdą się m. in. ukryte ważne funkcje publiczne, jak miejsce zbiórki odpadów czy ogólnodostępne toalety. Przestrzeń, uzyskana w wyniku uczytelnienia, posłuży działaniom kulturalnym, albowiem będzie w naturalny sposób wyciszona. Przy okazji ekspozycji rondeli przed Wysoką Bramą odnowimy też mało urodziwy budynek PTTK.

Spotkanie przebiegało w twórczej atmosferze, pokazując, że projekt wywołuje emocje. Ważne, że są to emocje w zdecydowanej większości pozytywne.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup