Niedziela 9 września 2018
0 0

Bezpieczeństwo

Wczorajsza sobota upłynęła pod hasłem „Bezpieczny Olsztyn”. Jako mieszkańcy mogliśmy uczestniczyć w „bezpiecznym” festynie i w przesympatycznym jak zwykle koncercie znakomitego artysty i showmana, pianisty  Waldemara Malickiego.

Tematem wiodącym festynu było tym razem bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Nowe, globalne kanały komunikacji sprawiają, że bez zachowania należytej ostrożności jesteśmy narażeni na ataki na naszą prywatność i zarzucani różnymi dziwnymi ofertami dziwnych znajomości lub „korzystnych” interesów. Jest to szczególnie groźne w przypadku dzieci, z racji wieku bardziej podatnych na manipulacje. Tego typu praktyki są coraz powszechniejsze i jest to „ciemna strona” – bez wątpienia największego wynalazku ubiegłego stulecia – internetu, który zmienił świat. Dotykają one każdego, o czym sam jako prezydent miasta często się przekonuję. Dlatego ostrożność w poruszaniu się po sieci internetowej powinna być jedną z najważniejszych wskazówek dla osób siadających do komputera lub sięgających po smartfona.

Wracając do wczorajszego festynu chcę podkreślić, że „Bezpieczny Olsztyn” nie jest tylko miło brzmiącym sloganem, ale przekonaniem sporej części mieszkańców i osób odwiedzających nasze miasto. Potwierdzeniem tego jest ubiegłoroczny raport „Europolis”, przygotowany przez Polską Fundację im. Roberta Szumana, lokujący Olsztyn na 9. miejscu w kraju pod względem bezpieczeństwa, a także wcześniejsze badania opinii dotyczące jakości życia mieszkańców. Sądzę, iż na co dzień również dostrzegamy to, że żyjąc w naszym mieście nie czujemy się w jakiś sposób zagrożeni. Margines negatywnych zachowań jest wszędzie, ważne jest jednak, żebyśmy mogli mówić tylko o marginesie. Duży wpływ ma na to dobra praca służb porządkowych i mundurowych. Słyszę sporo dobrych opinii o pracy policji, straży miejskiej czy pożarnej i to mnie bardzo cieszy. Tym bardziej, że robimy dużo, by poprawić warunki funkcjonowania tych służb. Między innymi stworzyliśmy posterunek policji na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”, a podobny posterunek planujemy wespół z policją utworzyć za jakiś czas na osiedlu Jaroty. Policję wzbogaciliśmy też o specjalistyczne samochody. Także we współpracy ze strażą pożarną chcemy przygotować jej nowy obiekt na Jarotach, a „wisienką na torcie” będą budowane właśnie Regionalne Centrum Bezpieczeństwa i Regionalny Magazyn Kryzysowy przy ulicy Augustowskiej. Znajdzie tam miejsce bardzo nowoczesna i znakomicie wyposażona zintegrowana jednostka ratownicza, a jej działanie – na lądzie i wodzie – obejmie nie tylko Olsztyn, ale także Miejski Obszar Funkcjonalny, grupujący miasto i sześć okolicznych gmin.

Bezpieczeństwo nie zniknie z pola mojego widzenia. Myślę, że ten wątek pojawi się na jutrzejszej inauguracji mojej kampanii wyborczej. Liczę, że będzie to spotkanie przyjaciół Olsztyna i osób rozumiejących jego najżywotniejsze interesy, a wśród nich – szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup