Środa 5 września 2018
0 0

Dobre emocje

Układanie nowej murawy  na stadionie Stomilu jest już na ostatniej prostej. Zastanawiałem się jak nazwać to, co oglądaliśmy tam przez ostatnie dwa miesiące: modernizacją, remontem, budową? Chyba to ostatnie określenie jest najwłaściwsze, bo całe boisko przestało istnieć i dopiero po wybraniu i wywiezieniu tego, co było w głębszych warstwach, zaczęła się jego prawdziwa odbudowa – warstwa po warstwie. Wykonawca zbudował już niejeden stadion, więc jest duże prawdopodobieństwo, że nasze boisko przetrwa kolejne dziesięciolecia.

Od dzisiaj kładziona jest najważniejsza warstwa boiska, czyli ta z trawą – a ona jedzie do nas aż z Budapesztu. Jej układanie potrwa trzy dni. To wbrew pozorom duże zadanie logistyczne, bo trawa w specjalnych rolkach przyjedzie aż 17 TIR-ami (każda waży około pół tony). Prace przebiegają sprawnie i wszystko wskazuje na to, że do weekendu stadion Stomilu zazieleni się na nowo.

Nie wszyscy mają świadomość, jak dalece skomplikowaną jest budowa podgrzewanego boiska piłkarskiego. Pod nową trawą znajduje się bowiem instalacja grzewcza, licząca 25 km (!) długości oraz instalacja nawadniająca z 19 zraszaczami. Co oczywiste, murawa ma też odpowiednie odwodnienie.

Wymiana murawy na stadionie Stomilu wpłynęła też na estetyzację obiektu: pod młot idzie asfaltowa bieżnia okalająca boisko oraz remontowane są schody na widownię. Mam świadomość, że to jeszcze nie jest budowa nowego obiektu, ale z pewnością jej dobry początek. Jest to także na pewno koniec starych problemów z przygotowaniem boiska w okresie jesienno-wiosennym.

Wszystko wskazuje na to, że 22 września, na przywitanie jesieni, nasi piłkarze zmierzą się z Odrą Opole na własnym, nowym, pięknym boisku. To będzie inauguracja rozgrywek na nim, więc zapewne nie zabraknie kibiców zaciekawionych nie tylko grą Stomilu, ale także tym, co się zmieniło na obiekcie przy Piłsudskiego. Już dziś warto zaplanować sobie popołudnie na stadionie. To będą dobre emocje.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup