Niedziela 2 września 2018
0 0

Uczymy się całe życie

Jutro uczniowie wracają do szkół. Nauczyciele, przygotowując się do roku szkolnego, wrócili do nich kilka dni temu. I jedni, i drudzy – z wytęsknieniem, albo żyjąc jeszcze wspomnieniami wakacji… Wszyscy z nadzieją, że będzie to dobry rok w ich życiu.

W naszej rzeczywistości samorządowej edukacja jest jednym ze spokojniejszych obszarów, bo też i tego wymaga jej misja. Problemy edukacji muszą być wyłącznie problemami dorosłych, a nie dzieci czy młodzieży. Jednocześnie oświata to największy kawałek budżetowego „tortu” miasta. Przewidywana wysokość wydatków bieżących na oświatę w tym roku (ok. 420 mln zł) stanowi blisko 40 proc. tego budżetu. W tej kwocie blisko 120 mln zł jest dotacją dla jednostek oświatowych prowadzonych przez inne niż miasto podmioty. Pod tymi liczbami kryje się zatrudnienie 3,2 tys. nauczycieli na 2,7 tys. etatach oraz blisko 1150 pracowników niebędących nauczycielami. To dane w zaokrągleniu, ale dobrze pokazujące wielkość olsztyńskiej oświaty. Mamy potężną armię edukacyjną, która swoje zadania realizuje w 69 placówkach, do których uczęszcza około 22 tys. uczniów oraz 3,4 tys. przedszkolaków. Te liczby muszą robić wrażenie, bo na co dzień wymykają się naszej wiedzy i wyobraźni.

Co jednak w tym wszystkim ważne? To, że kondycja olsztyńskiej oświaty jest dobra. Mamy znakomitych nauczycieli, sięgających po nowatorskie metody nauczania, mamy dobre wyniki uczniów i coraz lepiej zaopatrzone oraz wyposażone szkoły. Wiele energii pochłonęło wdrażanie nienajlepiej przygotowanej reformy oświaty, ale na szczęście likwidacja gimnazjów wchodzi już w ostatnią fazę. Jednocześnie jednym z priorytetów był rozwój i promocja szkolnictwa zawodowego, bo rynek pracy, jak kania dżdżu, potrzebuje fachowców. Dlatego stawiamy na jak najlepsze warunki do nauki zawodu, co w ostatnim czasie wiązało się z inwestycjami w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych oraz w Zespole Szkół Budowlanych. Równolegle w I LO rozpoczęto tworzyć klasy „międzynarodowej matury”, co dopełnia dotychczasową ofertę oddziałów dwujęzycznych w tej szkole.

Z myślą o najmłodszych wprowadziliśmy całoroczną pracę przedszkoli. W dziesięciu przedszkolach zrealizowano trzy projekty unijne o łącznej wartości ponad 4 mln zł,  które stanowiły swoisty „poligon” dla nowych rozwiązań edukacyjnych.

Oświata jest takim obszarem, w którym konieczność inwestowania i poszukiwania nowych form nauczania nigdy się nie skończy. I bardzo dobrze, bo wiedza to największa inwestycja w naszą przyszłość. Zwykło się mówić, że uczymy się całe życie – i jest to prawda.

Dlatego wszystkim nauczycielom, pedagogom, uczniom, a także tym, którzy dbają o prawidłowe funkcjonowanie szkół i przedszkoli życzę wszystkiego najlepszego! Niech nowy rok szkolny przyniesie Wam radość z nauczania i zdobywania wiedzy, i niech będzie ona zawsze źródłem pozytywnych emocji.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup