Środa 22 sierpnia 2018
0 0

Ich podwórko, nasz Olsztyn

Świat bez optymistów byłby przygnębiający. W Olsztynie z nimi chyba nie jest źle, ale gdyby ktoś miał problemy, to można takich ludzi szukać w „Zaułku optymistów”. To magiczne miejsce między ulicami Puszkina, Żeromskiego i Jagiellońską – magiczne także dlatego, że powstaje tam pierwszy w Olsztynie ogród deszczowy.

Zaletą optymistów jest to, że nigdy nie mają dosyć. Optymizm nakręca ich do dalszego działania. W przypadku „Zaułka” zaczęło się od chęci powalczenia o pieniądze na rewitalizację podwórka. Tego typu działania są wspierane przez projekt „Podwórka z natury”. Mieszkańcy wspomnianego miejsca skrzyknęli się, zaproponowali swój pomysł na „nowe” podwórko i… dostali pieniądze. I to największe, bo doceniono ich proekologiczny postulat na podwórkową retencję, czyli na wspomniany ogród deszczowy.

Najfajniejsze w tym wszystkim jest duże zaangażowanie i podwórkowa integracja. Jeden dobry pomysł wyzwolił potencjał społeczny i chęć starania się o pieniądze na jego rozwijanie. Dlatego „Zaułek optymistów” wystartował do tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (rozstrzygnięcie we wrześniu) z nową inicjatywą, wywalczył z bankowej fundacji pieniądze na „Zieloną ławeczkę”, wynegocjował ze mną pieniądze na oświetlenie, a teraz walczy w konkursie grantowym „Lokalni herosi – 100 inicjatyw przedsiębiorców na 100-lecie niepodległości”. Konkurs wspiera inicjatywy służące lokalnym społecznościom w zakresie ekologii, kultury, sportu, wspólnej przestrzeni, pomocy – czyli dokładnie takie, jakie proponuje „Zaułek”. Wymaga aktywności w Internecie, ale też i do wygrania są duże pieniądze. „Zaułek optymistów” walczy w kategorii do 50 tys. zł, a głosy można oddawać codziennie do 14 października br. na stronie: www.herosiprzedsiebiorczosci.pl .

Optymistów trzeba chronić i nagradzać, dlatego zagłosuję na herosów z Zatorza, a i Państwa do tego serdecznie namawiam. Warto optymistom pomagać. Będzie to co prawda „ich” podwórko, ale zawsze – w naszym, pięknym Olsztynie.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup