Środa 1 sierpnia 2018
0 0

Fundament tożsamości

Pierwszy sierpnia w kalendarzu najważniejszych wydarzeń historycznych naszego narodu jest datą wyjątkową. Datą, która zawsze będzie wzbudzała emocje i trudne pytania, będąc jednocześnie przykładem wielkiego, heroicznego czynu zbrojnego w obronie tego, co narodowe i polskie. Tego dnia 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie, najbardziej tragiczny zryw wolnościowy w historii II wojny światowej.

Dla upamiętnienia tej szczególnej daty i godziny rozpoczęcia walki rozlegają się syreny alarmowe. W ten sposób składamy hołd bohaterskim powstańcom Warszawy, którzy własną krwią dali dramatyczne świadectwo miłości do Polski i jej stolicy, oddając życie za wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

Powstanie jednak było nie tylko walką o nieodległość Polski, ale w równym stopniu walką o zachowanie tożsamości i godności Polaków. Ci, którzy przeżyli te niezwykle dramatyczne i tragiczne 63 dni krwi i chwały są jeszcze wśród nas. Chylę przed nimi głowę, albowiem są żywą pamięcią tego sierpniowo-wrześniowego boju – tych dni radości i rozpaczy. Niech tą pamięcią pozostaną jak najdłużej!

Pamięć o Powstaniu Warszawskim jest przede wszystkim hołdem oddawanym przeszło osiemnastu tysiącom poległych powstańców i stu osiemdziesięciu tysiącom cywilów, którzy zginęli podczas walk lub zostali wymordowani przez hitlerowców.

Pamięć ta wpisała się również w fundament tożsamości narodowej wolnej Polski – jest także naszym najwyższym, obywatelskim obowiązkiem. O Powstaniu Warszawskim nie zapomnimy nigdy, bo znaczyłoby to, że wyrzekamy się tego, co najwartościowsze i najbardziej polskie w naszej historii!

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup