Środa 18 lipca 2018
0 0

Wymiar nie tylko gospodarczy

Umowa z turecką firmą Durmazlar Holding na zakup taboru tramwajowego otwiera nowy rozdział w historii olsztyńskiej komunikacji miejskiej. Na tę historię składa się wiele istotnych dat. Nie ma wątpliwości, że 18 lipca 2018 roku będzie jedną z nich.

Podpisanie umowy z tureckimi partnerami jest pierwszym dużym kontraktem związanym z drugim etapem budowy trakcji szynowej w Olsztynie. Za dwa lata powinniśmy widzieć jej efekty. Ci, którzy oglądali „Jedwabniki” i „Panoramy” z fabryk Durmazlara w akcji mówią, że to ładne i funkcjonalne tramwaje, nieodstające od olsztyńskiego „Solarisa Tramino”.

W Olsztynie pojawi się pięcioczłonowa „Panorama”, specjalnie „skrojona” pod nasze zamówienie. Będzie miała 32,5 m długości, czyli nieco więcej niż blisko 30-metrowy „Tramino”, i będzie też cichsza. Zostanie wyposażona we wszystkie cywilizacyjne udogodnienia – klimatyzację, automaty biletowe, tablice informacji pasażerskiej, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych, ułatwienia dla niepełnosprawnych pasażerów... Pojazdy będą dwukierunkowe, niskopodłogowe, z 40 miejscami siedzącymi, maksymalnie pomieszczą 210 pasażerów. Producent deklaruje hałas na poziomie 73,6 dB. Innowacją w stosunku do „Solarisa” będą skrętne skrajne wózki, co zmniejszy koszty eksploatacji torowiska i podwozia pojazdu.

Podpisanie umowy było nie tylko ważnym wydarzeniem dla nas, ale także dla strony tureckiej. Delegacja gości liczyła 14 osób, łącznie z przedstawicielem ambasady. Umowa z Olsztynem to dla naszych partnerów bardzo ważny element walki o rynek, zwłaszcza europejski. Ich aspiracje mogą być dla nas dodatkowym handicapem, gdyż z potrzeby zaistnienie tureckiego Durmazlara w Europie mogą dla nas płynąć tylko same korzyści. Jedno jest pewne: Turcy kontrakt w Olsztynie traktują bardzo poważnie, a to dobry fundament do wspólnego sukcesu.

Podczas podpisywania umowy głównodowodząca firmą pani Fatma Durmaz Yılbirlik podkreślała, że w tym przedsięwzięciu nie tylko chodzi o wymiar gospodarczy, ale także o kulturowy i zbliżający nasze narody. To bardzo ładne stwierdzenie, zwłaszcza że padło z ust honorowego konsula Polski w Turcji.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup