Środa 27 czerwca 2018
0 0

Olsztyn – miasto na topie!

Sesja „absolutoryjna”, w przypadku każdego włodarza gminy, jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą sesją rady gminy w roku. Szczególnie, gdy jest to rok wyborczy. Absolutorium jest skwitowaniem pracy minionego roku, a w roku wyborów  pośrednio także całej kadencji. Uzyskanie absolutorium jest zatem rodzajem zadośćuczynienia za pracę i przynosi satysfakcję każdemu, którego praca jest oceniania.

W świetle rozwiązań prawnych obowiązujących w samorządzie bez absolutorium można żyć i pracować, co pokazuje przykład prezydenta Truskolaskiego w Białymstoku, któremu opozycyjna większość w radzie miasta notorycznie odmawia skwitowania. Trzeba też jasno powiedzieć, że największym weryfikatorem ocen są wyborcy i to ich „absolutorium wyborcze” ma największą wartość.

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta po raz kolejny uzyskałem absolutorium, za co wszystkim, którzy się do takiego wyniku głosowania przyczynili, uznając, że moja praca zasługuje na pozytywne skwitowanie, serdecznie dziękuję. Otrzymałem kolejny dowód na to, że chociaż bywa, że się w różnych sprawach różnimy, to jednak interes Miasta umiemy przełożyć ponad te różnice. Traktuję to jako dowód samorządowej dojrzałości.

Sesja „absolutoryjna” Rady Miasta zbiegła się w czasie z dużym wydarzeniem samorządowym, jakim jest Kongres Regionów, którego kolejna edycja zakończyła się właśnie we Wrocławiu. Partnerem organizatorów Kongresu jest magazyn Forbes, który tradycyjnie przygotował rankingi miast. Jak wspomniałem na Facebooku, dotyczyły one trzech kategorii: miasta przyjazne dla biznesu, najbardziej innowacyjne miasta i najbardziej ekologiczne samorządy. We wszystkich trzech rankingach Olsztyn lokuje się  w pierwszych  dziesiątkach.

 W przypadku rankingu miast przyjaznych dla biznesu o miejscu decydowała liczba nowych firm (netto) przypadająca na 1000 mieszkańców. W tej kategorii, w „naszej” grupie miast 150 tys. – 299 tys. mieszkańców zajęliśmy 6 miejsce. W odniesieniu do innowacyjności badano rozwiązania „tu i teraz” związane z najnowszymi technologiami. To nowy ranking i jak twierdzą organizatorzy bardzo przyszłościowy, dlatego cieszy miejsce w pierwszej, nagradzanej dziesiątce. Ostatni ranking dotyczył rozwiązań „eko”. W tym przypadku oceniano wszystkie rozwiązania służące komfortowi i zdrowemu, ekologicznemu trybowi życia. Siódme miejsce nie oddaje do końca naszych oczekiwań i aspiracji, ale to także bardzo dobry wynik.

Reasumując, całkiem przypadkiem i w sposób obiektywny oceniono rozwój Olsztyna w kluczowych dziedzinach życia, dając dodatkowy argument do oceny mijającej kadencji. Najwyraźniej jesteśmy dobrze postrzegani i mam nadzieję, że to się nie zmieni, a pozycja Olsztyna we wszystkich kategoriach możliwych ocen będzie tylko rosła.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup