Środa 14 marca 2018
0 0

Więcej światła

Więcej światła

Żądanie umierającego Johanna Wolfganga Goethego o „więcej światła” przeszło do historii literatury. Znaczenie tego zawołania jest dość oczywiste, bo światło jest nam niezbędne do życia, niemal w równym stopniu jak powietrze. To także komfort naszego codziennego funkcjonowania, który niestety może dużo kosztować. Dlatego coraz więcej wysiłku wkładamy w takie rozwiązania, które zagwarantują, że oświetlenie będzie jak najbardziej efektowne i efektywne ekonomicznie. Ta efektywność powinna być, oczywiście, przeliczana w pieniądzu.

Tym tematom jest poświęcona czwartkowa (15 bm.) konferencja „Era nowoczesnego oświetlenia – Olsztyn w dobrym świetle", odbywająca się w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jako miasto otrzymujemy wiele nagród za nasze oświetleniowe rozwiązania, m. in. przyznany niedawno tytuł „Najlepiej oświetlonej gminy”, zatem nic dziwnego, że na konferencję oprócz samorządowców przyjadą także zainteresowani naszymi pomysłami i dokonaniami koledzy z Litwy.

Ponieważ konferencja będzie miała charakter techniczny, to sądzę, że przyniesie wiele ciekawych propozycji na temat oświetlania ulic, inteligentnego sterowania oświetleniem zewnętrznym. Pokaże też działania, podejmowane w tym zakresie w naszym mieście. Cel, jak wspomniałem jest jeden – mieć więcej światła za mniej pieniędzy.

Ten sam cel przyświeca idei corocznej zmiany czasu. Znamy to wahadło: czas zimowy lub letni, wskazówki zegara o godzinę do przodu lub do tyłu. Czy w obecnej dobie to rozwiązanie ma jeszcze sens, trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Coraz częściej mówi się, że już niedługo te zmiany się skończą. Jednak na razie, już za dziesięć dni, z soboty na niedzielę 25 marca o godzinie 2.00 przesuniemy wskazówki zegarków na godzinę 3.00 i przejdziemy znowu na czas letni. Czyli, będziemy spali o godzinę krócej – i to jest… zła wiadomość! Tą dobrą jest ta, że w ciągu dnia czeka nas „więcej światła”!

Oczywiście, dziennego!

 

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup