Niedziela 25 lutego 2018
0 0

Pozostańcie przekonani

Czasami jeden społeczny impuls potrafi uruchomić lawinę zdarzeń. Tak też się stało w przypadku albumu „Ikony Warmii i Mazur”. Andrzejowi Kuśmierczykowi, właścicielowi drukarni „Hakus”, wymarzył się wyjątkowy album, prezentujący sylwetki najwybitniejszych mieszkańców Olsztyna i regionu. W efekcie zaprosił do współpracy Elżbietę Fabisiak – osobę powszechnie znaną ze swojego oddania kulturze i od lat zaangażowaną w ideę upamiętniania postaci zasłużonych w historii naszego miasta, która wniosła do projektu swoją niezwykłą energię, środowiskowe kontakty i… poszło. Społeczny zapał inicjatorów przekuł się w konkretne działania, dzięki czemu niedziela, 25 lutego 2018 roku, zapisze się w najnowszych dziejach miasta jako data uroczystej Gali „Ikony Warmii i Mazur”, uświetnionej koncertem pianisty światowego formatu – Leszka Możdżera. 

Nie mam najmniejszej wątpliwości, że takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Uważam, że za mało uwagi poświęcaliśmy wybitnym postaciom Olsztyna i regionu, a to one są najlepszymi ambasadorami naszej małej ojczyzny, zaświadczając własnymi, głoszonymi publicznie przekonaniami, że Olsztyn, Warmia i Mazury, to miejsca, z którymi warto się związać na całe życie. Żaden, nawet najlepszy, spot reklamowy nie osiągnie tej siły przekazu, co osobiste świadectwo osoby uznanej, powszechnie szanowanej, która „wszem i wobec” zadeklaruje, że kocha Olsztyn – często dodając, że dotyczy to też Warmiaków i Mazurów. Dlatego, gdy zarówno Pan Marszałek Gustaw Marek Brzezin, jak i ja zostaliśmy poproszeni o patronowanie wydarzeniu, było oczywistym, że nie odmówimy tego zaszczytu. 

Bardzo często spotykam się z opiniami, że Olsztyn pięknie się rozwija. Wskazywane są konkretne inwestycje i zmiany w przestrzeni publicznej. To mnie oczywiście bardzo cieszy, ale mam pełną świadomość, że same inwestycje to nie wszystko. Kluczem do sukcesu miasta są jego mieszkańcy. To oni są jego najwartościowszym kapitałem, dając mu energię,  współtworząc tożsamość i budując pozytywny obraz. W Polsce i w świecie! Dotyczy to wszystkich – i tych wyróżnionych tytułem „Ikony Warmii i Mazur”: ludzi kultury, sportu, biznesu, nauki, ale także tych zwykłych, zapracowanych obywateli, którzy pokochali to miejsce i codziennie oddają mu swoje serce i pomnażają jego dorobek.

Społeczny wymiar „Ikon Warmii i Mazur” objawił się także tym, że nie miałem żadnego wpływu na to, kto zostanie zaliczony do tego grona. Bardzo się z tego cieszę. Tego typu wybory powinny być wolne od kojarzenia z „tym czy tamtym” prezydentem czy też marszałkiem, zwłaszcza że na dorobek tych niezwykłych postaci składają się lata ich aktywności, pod różnymi rządami, samorządami i systemami. Dlatego nie interesują mnie osądy i przekonania uhonorowanych tym tytułem – poza jednym: chciałbym, żeby nadal byli przekonani, że Olsztyn i Warmia i Mazury to ich miasto i region i ich mała ojczyzna.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup