Niedziela 12 listopada 2017
0 0

Nasza niepodległość

Odzyskanie niepodległości po 123 lata zaborów, to jedno z najważniejszych, najbarwniejszych, najpiękniejszych i bezprecendensowych wydarzeń w ponadtysiącletniej historii Polski. To powód do dumy każdego Polaka. Narodowe Święto Niepodległości jest oddaniem hołdu wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że Polska odrodziła się, powróciła na mapy Europy.

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że to święto też miało burzliwe dzieje. Zostało ustanowione 80 lat temu, w 1937 roku, więc do wojny obchodzono je tylko dwa razy. W 1945 roku, na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej, na długie lata zostało wyparte z kalendarza świąt państwowych i powróciło dopiero po transformacji ustrojowej w roku 1989. Jest to zatem stosunkowo młode święto, ale bez wątpienia najważniejsze, bo odnoszące się wprost do najistotniejszego atrybutu każdego państwa – niepodległości i wolności. To jednocześnie święto bardzo wyraziste w swoim przesłaniu i radosne, co do historycznych okoliczności, które upamiętnia.

Patrząc na obchody Święta Niepodległości w ostatnich latach trzeba przyznać, że  jako obywatele znajdujemy coraz to nowe obszary aktywności i manifestacji uczuć patriotycznych. Może to tylko cieszyć, gdyż rodzi przywiązanie do barw i symboli narodowych, wzmacniając poczucie tożsamości. Dla młodych ludzi to jednocześnie bardzo dobra lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego.

Także w Olsztynie formy obchodzenia Święta Niepodległości są coraz bardziej urozmaicone. Z każdym rokiem efektowniej wygląda główna uroczystość rocznicowa na placu Solidarności, w tym roku wzbogacona o paradę pojazdów wojskowych.

Po południu miałem też przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawej, dorocznej imprezie, zorganizowanej z okazji Święta Niepodległości, jaką była Gala „Olsztyn Tańczy” w hali „Urania”, przygotowana już po raz dwunasty. Tancerze pokazali, że to święto można uczcić radośnie, barwnie, wpisując je przy okazji w aspiracje artystyczne młodego pokolenia.

Podobnie trzeba spoglądać na sportową formę uczczenia tego święta – tegoroczny I Olsztyński Bieg Niepodległości czy na zorganizowany dzień wcześniej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 Festyn Niepodległości, który z przyjemnością odwiedziłem.  

Również z przyjemnością uczestniczyłem w innej, nie mniej interesującej części obchodów Święta Niepodległości, jaką było otwarcie w piątek 10 bm. zmodernizowanej wystawy o „Gazecie Olsztyńskiej”, pokazującej jej historię od czasów jej założenia do początku II wojny światowej. Ekspozycja robi wrażenie nie tylko nowoczesną formą, ale także bogactwem treści, dokumentującej  polskość Warmii.

Za rok będziemy obchodzili 100-lecie niepodległości. Sądzę, że tegoroczne obchody to tylko preludium tego, co będzie się działo za rok. I niech się dzieje, w końcu to nasza niepodległość i nasza Polska.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup