Wtorek 24 października 2017
0 0

OBO 2018 rozstrzygnięty

Kto wygrał? Mieszkańcy! To oni są prawdziwymi zwycięzcami tegorocznej, piątej już edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Rola mieszkańców w tworzeniu budżetu jest nie do podważenia i to na każdym etapie. To najbardziej uspołeczniony proces wydawania publicznych pieniędzy.

Na budżet partycypacyjny nie należy jednak patrzeć tylko przez pryzmat pieniędzy, ale także widzieć w nim miernik zaangażowania społecznego i swoistą diagnozę potrzeb mieszkańców. Ta rzeczywista diagnoza ujawnia się już przy składaniu projektów, a aktywność – co zrozumiałe – jest najbardziej widoczna przy głosowaniu. Dlatego cieszyć może fakt, że na zgłoszone do tegorocznego budżetu projekty głosowało ponad 40 tysięcy uprawnionych mieszkańców Olsztyna. Tak dobrej frekwencji jeszcze nie było, co tylko potwierdza przypuszczenie, że olsztynianie wierzą w skuteczność rozstrzygnięć budżetowych. Sądzę, że także dlatego, iż pomimo różnych trudności, nie zawiedli się na sposobie realizacji poszczególnych projektów. Czasami bywam pytany, dlaczego realizujemy ten czy inny projekt, który nie wydaje się najbardziej uzasadniony? Odpowiedź jest niezmienna – dlatego, że tak zdecydowali mieszkańcy. To żelazna reguła partycypacji. Inaczej partycypacja straci wiarygodność.

W tegorocznej edycji OBO do „wyścigu” o pieniądze stanęło sto projektów osiedlowych, przeznaczonych do realizacji w jedynym z 23 osiedli Olsztyna i 33 projekty zintegrowane, obejmujące swoim zasięgiem terytorialnym lub społecznym co najmniej dwa osiedla. Górna wartość projektu osiedlowego wynosiła 110 tysięcy złotych, a projektu zintegrowanego – 300 tysięcy złotych. W głosowaniu wybrano do realizacji 23 projekty osiedlowe i cztery zintegrowane.

Duża aktywność głosujących wskazała niekwestionowanych liderów OBO 2018. Okazali się nimi strażacy z Gutkowa, którzy na swój projekt budowy garaży remizy Ochotniczej Straży Pożarnej – w ramach projektu zintegrowanego – zebrali 3609 głosów. Gutkowo wykazało zresztą wyjątkowe przywiązanie do straży pożarnej, gdyż projekt „Strażacki plac zabaw” otrzymał też najwięcej, bo aż 2425 głosów wśród projektów osiedlowych.

Listy z wynikami głosowania można znaleźć na stronie: www.glosujobo.olsztyn.eu. Wszystkim zwycięzcom gratuluję, a tych, którym się nie powiodło – zachęcam, żeby nie składali broni. W końcu za rok młyn budżetowy ruszy ponownie.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup