Środa 26 lipca 2017
1 0

W nowej odsłonie

Przy każdej inwestycji drogowej, realizowanej w ostatnim czasie, co i rusz padało pytanie: „Ddobrze, ale kiedy weźmiecie się za Partyzantów?”. Otóż dzisiaj mogę spokojnie odpowiedzieć: od najbliższego poniedziałku (31.07). I ta data zapewne dobrze zapisze się w najnowszej historii Olsztyna. Na mocy podpisanej kilka dni temu umowy z firmą Skanska S.A., po weekendowych przygotowaniach i zmianie organizacji ruchu w obrębie placu Konstytucji 3 Maja, zaczynają się prace budowlane na przydworcowym odcinku ulicy Partyzantów, czyli od ronda Bema do dworca kolejowo-autobusowego. To istotna część większego projektu, czyli budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym w Olsztynie.

Budowa węzła przesiadkowego wyprzedza w czasie inne ważne inwestycje na tym terenie, czyli budowę dworców kolejowego i autobusowego. Szkoda, bo byłoby lepiej, żeby te inwestycje szły równolegle i w ramach jednego drogowego zamieszania, ale, niestety, nasi komunikacyjni partnerzy zwlekają ze swoimi pracami. Jedno jest pewne – że obie  funkcje dworcowe w planie zagospodarowania traktowane są nierozłącznie i dlatego budowa węzła przesiadkowego, zintegrowanego z publiczną komunikacją miejską, jest niezbędna.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie 350-metrowy odcinek ulicy Partyzantów, a prace drogowe zaczną się przy placu Bema i skończą przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej z Przemysłową. W pobliżu dworca ulica Partyzantów będzie poprowadzona nowym przebiegiem, poprzez dzisiejszy parking znajdujący się naprzeciwko budynku Poczty Polskiej. W efekcie tych robót powstaną nowe przystanki autobusowe, chodniki, ścieżki rowerowe, a ulica nabierze charakteru alejowego.

Natomiast w rejonie skrzyżowania ul. Lubelskiej z ul. Przemysłową powstanie pętla dla autobusów miejskich i przewoźników prywatnych oraz 18 stanowisk postojowych. Ponadto, na wysokości obecnego wieżowca PKP powstanie węzeł przesiadkowy z ośmioma miejscami przystankowymi, usytuowanymi w dwóch rzędach, w postaci dwóch zatok autobusowych – oraz dwa miejsca przystankowe na wydzielonym, trzymetrowej szerokości, pasie dla autobusów. Oczywiście, będą też buspasy… Słowem –  powstanie duży, funkcjonalny węzeł przesiadkowy.

Inwestycja, zgodnie z umową, ma się zakończyć w ciągu 350 dni, czyli na początku lipca przyszłego roku. Jej koszt to blisko 23 miliony złotych, z czego 85 proc. dofinansuje Unia Europejska.

Dla zainteresowanych pozostałym odcinkiem ulicy Partyzantów też mam dobre informacje – tam również niebawem zaczną się prace, chociaż ich pierwszy etap nie będzie tak mocno widoczny, a co za tym idzie – uciążliwy. Obie inwestycje powinny zakończyć się w jednym czasie, więc za niecały rok spodziewamy się nowej odsłony ulicy Partyzantów.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup