Piątek 21 lipca 2017
0 0

Architektoniczne zagłębie

Dzisiaj poznaliśmy werdykt sądu konkursowego na najlepsze opracowanie ekspozycji fortyfikacji Starego Miasta w Olsztynie. Te fortyfikacje to przede wszystkim odkryta kilka lat temu rondela przed Wysoką Bramą. Konsekwencją tego odkrycia były dalsze badania archeologiczne, mające właśnie uczytelnić mury obronne dawnego Olsztyna.

Odkrycie rondeli było dużym dylematem, zarówno z uwagi na konieczność zbudowania krańcówki tramwajowej w jej pobliżu, jak i dlatego, iż  wbijała  się ona klinem w główny ciąg komunikacyjny na Stare Miasto. Pojawiały się głosy, żeby ją zdokumentować i zasypać, jak i przeciwne, optujące za ekspozycją, bo tego typu obiekty zawsze uatrakcyjniają części historyczne miast.

Potencjalnymi projektami zajmowali się studenci architektury, co udokumentowano na planszach wokół wykopaliska, aż w końcu, w tym roku przyszedł czas na zawodowców. Ogłoszono konkurs, na który wpłynęło sześć prac projektowych, jedna z nich została z przyczyn formalnych odrzucona. Pozostałe, zdaniem jury, przyniosły „interesujący i bogaty materiał do przemyśleń na temat możliwości i sposobów wyeksponowania i uporządkowania przedpola obwarowań Starego Miasta w Olsztynie”. Zdaniem oceniających „dotyczy to również stopnia ich szczegółowości i ujęcia w opracowaniach całości skomplikowanej problematyki związanej z obwodem obronnym Olsztyna, jego kompleksową ochroną i odpowiednią  ekspozycją.”

Dla nas szczególnie ważne, że zwycięska praca jest wielopłaszczyznowa, bardzo efektowna, wyczerpująca nasze oczekiwania w tym względzie. Równie dobrą informacje jest fakt, że złożyła ją nasza, bardzo dobrze nam znana z wcześniejszych realizacji, olsztyńska firma projektowa „Dżus GK Architekci s.c. G. Dżus, K. Orzechowska-Dżus”. Na możliwych 200 punktów sąd konkursowy przyznał tej pracy 186,7.

Nie ma miejsca na przytaczanie całego uzasadnienia jury, dlatego skupię się na początkowych zdaniach: „Praca zwycięska (…) wyróżnia się profesjonalnym pod względem warsztatowym opracowaniem tematyki konserwatorskiej oraz zagadnień architektoniczno-urbanistycznych. Godna podkreślenia jest sygnalizowana w opisie kompleksowość i spójność przedstawionej koncepcji, oparta na wszechstronnym rozpoznaniu terenu opracowania, praca ma charakter otwarty, dopuszczający korekty wynikające z postępu badań.”. Dodam, że jednym z jej elementów jest duży podziemny, dwupoziomowy parking.

Zwycięzcom gratuluję więc serdecznie! Jestem przekonany, że kreatywność pracowni Państwa Dżus i ich dbałość o szczegóły pozwoli na zbudowanie kolejnej architektonicznej ikony. Przypomnę, że w tej pracowni powstał projekt obecnego zagospodarowania terenu plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel.

Druga nagroda także przypadła połączonym siłom firm z Olsztyna – GT Architekci Tomasz Gryglicki oraz Studio Format Agata Wojciechowska-Grygo, więc i im równie serdecznie gratuluję.

Po raz kolejny okazuje się, że Olsztyn jest architektonicznym zagłębiem i pora zacząć to wykorzystywać promocyjnie.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup