Środa 10 maja 2017
1 0

Komunalnie zaopatrzony

Trochę w cieniu innych ważnych świąt i dni obchodzimy dzisiaj – 10 maja – Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. Każdy samorządowiec i świadomy obywatel wie, jak ważna jest to grupa zawodowa. Bez ich pracy nasze miasta przestałyby funkcjonować. Dotyczy to oczywiście także Olsztyna.

Na co dzień praca „komunalników” nie jest specjalnie widoczna, chyba że mamy do czynienia z jakąś większą awarią, co się, niestety, zdarza. Ale to, że na co dzień mamy zapewnioną wodę i odbiór nieczystości, ogrzewanie naszych mieszkań, a także odebrane i zagospodarowane odpady oraz korzystamy z komunikacji publicznej – nie dzieje się przypadkiem. To praca setek osób – codzienna, mozolna, wielozmianowa i nieprzerwana. To ci ludzie czuwają nad tym, żeby nasze codzienne życie przebiegało niezakłócenie, a korzystanie z usług komunalnych było naturalne, oczywiste i bezproblemowe. Można powiedzieć, że gospodarka komunalna to rodzaj służby, której przedmiotem jest zaspokojenie elementarnych potrzeb mieszkańców w sposób ciągły i niekomercyjny, chociaż oparty na rachunku ekonomicznym.

Z perspektywy wielu lat pracy w olsztyńskim samorządzie mogę powiedzieć, że mamy bardzo dobrze funkcjonujące spółki komunalne. Włożyliśmy wiele pracy w ich modernizację, bo przecież część z nich szczyci się ponadstuletnią historią. Mamy zmodernizowane wodociągi i system odbioru oraz unieszkodliwiania ścieków, wprowadziliśmy na ulice Olsztyna nowy środek komunikacji – piękne tramwaje i systematycznie wymieniamy tabor autobusowy, zbudowaliśmy Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tracku i czynimy starania, żeby zmodernizować system dostaw ciepła i wybudować nową ekociepłownię.

To wszystko z pewnością ułatwia pracę i podnosi standardy, ale nie zmienia faktu, że najważniejsi w gospodarce komunalnej są ludzie, a mówiąc precyzyjniej – pracownicy na każdym szczeblu organizacyjnym. Myślę tu zarówno o tych od utrzymania ruchu i dostaw, tych od pogotowia i interwencji, także o służbach nadzoru, ekonomicznych i zarządzania.

Dlatego wszystkim pracownikom olsztyńskich firm komunalnych serdecznie dziękuję za ich wytężoną pracę i codzienne zaangażowanie w wypełnianiu trudnych obowiązków. Czynię to w imieniu olsztynian i własnym. Bez Was Olsztyn nie byłby taki, jakim jest – przyjazny, bezpieczny i… „komunalnie” zaopatrzony.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup