Niedziela 30 kwietnia 2017
0 0

Duma od stuleci

„Wielka majówka” – te słowa dźwięczą nam w uszach już od początku kwietnia. Tak się bowiem utarło, że „wielka majówka” to inauguracja sezonu rekreacyjnego na świeżym powietrzu, sezonu żeglarskiego, festynowego, gastronomicznego i pewnie jeszcze paru innych. To swego rodzaju brama czasowa do letniego wypoczynku rodaków.

Patrząc na obecną pogodę przypominamy sobie, że z tym letnim wypoczynkiem bywa różnie i częściej, chociażby jak w tym roku, jest on bardziej „letni” niż „gorący”, ale zawsze warto mieć nadzieję na ciepło i bezchmurne niebo. Nawet patrząc na wczorajsze, sobotnie popadywanie deszczu, i dzisiejszy słoneczny, chociaż chłodny dzień widać, że natura nam sprzyja. A jeśli porównamy nasz region z południem kraju, gdzie jeszcze na początku tego tygodnia spadł duży śnieg – można powiedzieć, że nawet bardzo.

Majówki jako pomysł na wypoczynek Polaków to nic nowego, ale „wielka majówka” ma niezbyt długą historię, rozpoczętą ustanowieniem przez Sejm RP 3 maja – „Świętem Konstytucji 3 Maja” i dniem wolnym od pracy. Sejm przyjął taką ustawę 27 lat temu, w 1990 roku. Dwa dni wcześniej jest święto 1 Maja, również wolne od pracy. Gdy w ich okolicy znajdzie się jeszcze koniec tygodnia, mamy sporo dni wolnych i okazję do skorzystania z dobrodziejstwa dłuższego wypoczynku. Przykład tego roku jest dość dobitny – wzięcie urlopu we wtorek 2 maja zapewnia nam pięć dni wolnych od pracy. Pozostaje tylko pytanie: jak je spędzić?

Myślę, że część mieszkańców wybrała tradycyjny wypad za miasto, ale spora część korzysta z oferty miejskiej. Szczególnie atrakcyjnie wygląda „Majówka nad Ukielem” w niedzielę (30 bm.) i w świąteczny, pierwszomajowy poniedziałek. Na odwiedzających Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” czeka dużo atrakcji – pokazów, animacji, koncertów i występów, wzbogaconych ofertą gastronomiczną i handlową. Innymi słowy, „Ukiel” oferuje  przysłowiowe „dla każdego coś miłego”! Także miłośnicy żeglarstwa mogą skorzystać z oferty „Dni otwartych klubów żeglarskich” w Centrum Żeglarstwa na Słonecznej Polanie. Szczegóły na stronie http://www.osir.olsztyn.pl/.

Od trzynastu lat dniem świątecznym jest także 2 maja, bo na mocy ustawy Sejmu z 20 lutego 2004 roku obchodzimy właśnie wtedy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jest to co prawda dzień wolny od pracy, ale jak już wspomniałem, Polacy sami nadają mu taki charakter, biorąc bardzo często w tym dniu urlop.

Dzień Flagi RP to ważne święto, bo odnoszące się do narodowych symboli, bliskich każdemu z nas, niezależnie od przekonań czy nastawień politycznych. Dlatego w tym dniu osoby korzystające z oferty miejskich placówek mogą liczyć na obdarowanie chorągiewkami, kotylionami lub balonikami w barwach narodowych, a dzieci – poddać się ulubionemu przez nie malowaniu buziek.

Warto też pamiętać, że obowiązkiem dorosłych jest udekorowanie swoich posesji flagami narodowymi. Biało-czerwona flaga jest naszą dumą od stuleci i warto ją w takim dniu w ten sposób zademonstrować, bo wyraża ona tak pryncypialne wartości, jak: wolność, niepodległość, byt państwowy czy miłość do Ojczyzny. Dlatego ciesząc się z „wielkiej majówki”, świętujmy… w narodowych barwach

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup