Niedziela 19 marca 2017
0 0

Europejski wymiar

Trzy wydarzenia ze wspólnym mianownikiem: spływ płetwonurków Łyną, spotkanie w olsztyńskim zamku z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa oraz konferencja „kopernikańska”, poświęcona wykreślonej ręką Kopernika tablicy astronomicznej. Wspólny mianownik, to kalendarzowe nadejście wiosny. Tak się bowiem składa, że w Olsztynie z początkiem wiosny, wyznaczonym na 21 marca, związanych jest wiele ważnych wydarzeń, ale z powodów organizacyjnych nie zawsze odbywają się one dokładnie w tym dniu.

Tak było w przypadku Światowego Dnia Zespołu Downa. Od 2005 roku jest on obchodzony właśnie 21 marca. Jednak tegoroczna olsztyńska edycja miała miejsce 17 marca i okraszona została piękną uroczystością w olsztyńskim zamku, przygotowaną przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10”. Zespół Downa to choroba genetyczna, zwana inaczej trisomią 21, spowodowana obecnością dodatkowego 3. chromosomu w 21. parze chromosomów. Dlatego liczby „3” i „21” wskazały datę tego ważnego święta, organizowanego pod patronatem ONZ, na 21 marca – święto wiosny! Osoby dotknięte tą chorobą są wśród nas i okazuje się, że w wielu przypadkach są od  nas… lepsze – bardziej szczere, naturalne i kochające! Dlatego tak ważnym jest, byśmy pamiętali, że jak każdy chory, mają te same prawa, co my! Bardzo się cieszę, że olsztyńskie środowisko rodzin i przyjaciół osób z zespołem Downa tak pięknie i skutecznie wspomaga swoich podopiecznych. Gratuluję i dziękuję!

Dzień później, bo w sobotę 18 marca, wiosnę powitali pasjonaci z Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena” tradycyjnym już „Skorpenowym Spływem Łyną”, w tym roku – czternastym. Wzięło w nim udział ok. 250 sympatyków nurkowania, którzy jak zwykle wykazali się ponadprzeciętnym poczuciem humoru. Od lat zabawa „skorpenowców” ma dwa wymiary, albowiem świetnie bawią się zarówno płynący, jak i oczekujący ich na brzegu. Tych ostatnich w tym roku zabawiał akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”. Autorzy najciekawszych przebrań i „machin wodnych” – do mety spływu dopłynął m.in. „Pancernik Potiomkin” (!) – zostali nagrodzeni upominkami. Warto przypomnieć, że spływ Łyną inauguruje też naszą flagową akcję rekreacyjną „Olsztyn.Aktywnie!”.

Tę wiosenną triadę zamyka poniedziałkowa (20 bm.) konferencja naukowa w olsztyńskim zamku, poświęcona tablicy Kopernika, a wieńcząca niedzielny piknik naukowy „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”.  W tym roku świętujemy 500-lecie powstania na ścianie krużganka olsztyńskiego zamku wyjątkowego zabytku – słynnej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika. Jej związek z wiosną jest oczywisty, albowiem tablica służyła astronomowi do pomiarów nieba i wyznaczania momentu równonocy wiosennej i jesiennej.

Ostatnie lata to ważne rocznice „kopernikańskie”. Pokazują one, że postać Mikołaja Kopernika i jego związek z Olsztynem są coraz większym motorem promocyjnym naszego miasta, a fakt, że Kopernik w Olsztynie własnoręcznie wyznaczył nadejście wiosny sprawia, że także nasza, olsztyńska, trochę kapryśna, wiosna otrzymała wymiar co najmniej… europejski.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup