Niedziela 23 października 2016
1 0

O co biega?

Bieganie weszło nam w krew i to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich z prostego powodu – bieganie uzdrawia i kształtuje charakter. Mówię to z doświadczenia, bo w młodości bardzo intensywnie, i chyba z niezłym skutkiem, trenowałem i biegałem wyczynowo. A  w Olsztynie biegacze obecnie nikogo już nie dziwią. Spotykamy ich o każdej porze dnia i praktycznie w każdym miejscu naszego miasta – w parkach, na ścieżkach, chodnikach i duktach leśnych. Często zmęczonych, ale zawsze zadowolonych. Ich obecność to najlepszy dowód na to, że olsztynianie inwestują w zdrowie, wykorzystując tę najłatwiejszą formę rekreacji. Bo w gruncie rzeczy wystarczą dobre buty i można już wybiec na przebieżkę, trening lub zawody.

Doceniając jako samorząd walory powszechnego biegania, inwestujemy w infrastrukturę, która może tej formie rekreacji i sportu pomagać. Dbamy o przestrzeń publiczną, żeby była przyjazna bieganiu, a nasze starania są coraz bardziej doceniane, czego najlepszym przykładem są ulubione przez wszystkich ścieżki nad jeziorami Długim i Ukiel. W przypadku infrastruktury nad jeziorem Ukiel dodatkową jej zaletą jest też inteligentne oświetlenie, „prowadzące” biegacza po zmroku.

Biegając na co dzień chcemy jednak od czasu do czasu zmierzyć się z innymi, bo rywalizacja to crème de la crème każdego biegania. Doceniliśmy to już dwadzieścia lat temu, organizując najpierw bieg, a potem Półmaraton Jakubowy. W tym roku przyszedł czas na „I Ukiel Olsztyn Półmaraton” ! To swoiste połączenie tradycji z nowymi możliwościami, wynikającymi z walorów miejsca, jakim są brzegi naszego największego jeziora. Tym biegiem połączyliśmy piękną, wielowiekową olsztyńską starówkę z równie pięknym, bardzo nowoczesnym kompleksem Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”. Używając obrazowego skrótu myślowego dodam, że pomysł na „I  Ukiel Olsztyn Półmaraton” to takie nasze „dwa w jednym”.

Idea ta spotkała się z życzliwym przyjęciem biegaczy, co potwierdzili tłumnie zapisując się do udziału w Półmaratonie. Wiadomo, że „głosownie nogami” to jedno z bardziej wiarygodnych źródeł informacji o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia, więc blisko tysiąc startujących w naszym biegu mówi samo za siebie. Na zawody przyjechali zawodnicy z całej Polski, a także z ościennych krajów, tym samym umiędzynarodowiając imprezę. Bo o to też w niej chodzi – niech każdy z jej uczestników wywozi z Olsztyna jak najlepsze wspomnienia i postanowienie powrotu, bo – co dla nas oczywiste – „Olsztyn jest piękny i kocha biegaczy”!

Oprócz „I Ukiel Olsztyn Półmaratonu”  są również tzw. biegi towarzyszące, w których mogą startować osoby z różnych grup wiekowych – od dzieci po seniorów, i to nawet tych starszych, a swoją osobną kategorię będą mieć też olsztynianki i olsztynianie.

Wszystkie wyniki zostaną opublikowane na specjalnej stronie poświęconej naszej imprezie: https://superczas.pl/ukielolsztynpolmaraton – a uczestnikom i zwycięzcom, oczywiście, serdecznie gratuluję. 

Chociaż wynik i miejsce są bardzo ważne dla każdego biegacza, to jednak w masowym sporcie są wartości ważniejsze. Ktoś może spytać: chwila, jeśli nie chodzi wyniki, to „o co biega?”. To proste. O zdrowie!

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup